תפיסת עולמנו

0
תפיסת עולם

תפיסת עולם

בביתנו שבמושב אמירים הטובל בנוף הגלילי הקסום הקמנו את היולי, מקום  בו יכול כל אדם לבוא ולחסות בצל קורתנו ולקבל הדרכה וליווי על מנת לרכוש תובנות עצות וכלים בכדי לעבור תהליך שמטרתו להוביל לחיים בריאים שמחים ומאוזנים יותר.ה”היולי” בספרי הקבלה הוא החומר הראשון והזך ממנו נברא העולם. בסיפור הבריאה מתואר כח זה כרגע המעבר מהאין ליש, מהכח אל הפועל.  בנפש האדם מהווה הכח ההיולי את רגע השינוי, הלידה מחדש. למעשה זהו שורש כח הבחירה באדם.  היסוד ההיולי הוא למעשה נקודת המעבר בין האין ליש, החיבור בין האין-סוף הבלתי גלוי לבין המציאות, הכאן ועכשיו. זהו רגע הפריצה, הלידה מחדש, השינוי.

שינוי הוא מעשה המצריך כוחות נפש רבים. ישנם שינויים שקל יותר לעשות, והם כרוכים בשמחה, וישנם שינויים מאתגרים כמו שינוי תזונתי, שינוי תפיסות עולם, או שינוי דפוסי התנהגות והרגלים מזיקים המלווים לעתים בקושי, עצבות, כעס או תסכול.  כל שינוי מתחיל מהרצון, ומחייב את מימוש כח הבחירה שלנו. זו נקודה חשובה ומהותית, כי כשאנו לא מודעים לכח הבחירה אנו עלולים לחוות את השינוי כהכרח, ואז להרגיש שאנו קרבן לנסיבות. כאשר זוכרים  כי תמיד יש לנו בחירה – השינוי, קשה ככל שיהיה יוכל להתבצע באופן קל יותר.

הנחת היסוד שלנו היא שמחלה אינה מקרה. כל מחלה היא איתות הבא מן הגוף שמטרתו לגרום לנו לעצור ולהתבונן – האם והיכן סטינו מן הדרך הנכונה לנו ומה עלינו לעשות כדי לחזור אליה. לעתים השינוי הנצרך הוא פעוט, שלא מצריך מאמץ מיוחד ולעתים הוא כולל וחל על כל רבדי החיים. במובן מסוים ניתן לראות את המחלה כמתנה שמקבל האדם, שהרי אם היא לא היתה מידפקת על דלתות חייו יתכן והוא לא היה מתעורר לשינוי.

ומהו השינוי לו נזקק האדם בכדי לשוב אל קו הבריאות? כיצד ידע אדם היכן סטה מדרכו, ובאילו תחומים עליו לבצע תמורות ושינויים? בשגרת החיים התובענית והשוחקת כמעט בלתי אפשרי להתבונן בכנות על חיינו, ועוד יותר קשה לחולל בתוכה ובמהלכה שינוי וריפוי יסודי ומהותי. ניתוק זמני מהשגרה ויציאה אל המרחב – הפיסי והנפשי – מהווים קרקע פוריה להתבוננות כנה, מעמיקה ונטולת הסחות דעת שמאפשרת לעבור תהליך של שינוי אמיתי.

האחריות שאדם  לוקח על חייו ובריאותו  היא יסוד מרכזי ומהותי בתהליך. חשוב לנו לעזור  למטופל להבין עד כמה שאפשר את שורש הבעיה שאיתה הוא מתמודד ובהתאם את ההשלכות שלה. בהמשך התהליך אנחנו מציעים לו ויחד איתו כלים ועצות לשינוי וריפוי. הדגש הוא שבמקביל להמלצות והכוונה מצדנו המטופל הוא זה  שלוקח אחריות ובוחר לו את הדרך לצאת לחיים חדשים.

המטרה היא לאפשר למטופלים בסופו של יום ללמוד איך להתמודד בעצמו עם בעיות דומות ומגוונות שצצות בחייו.

הדרך שאנו מדברים עליה בדרך לחיים בריאים שמחים ומאוזנים יותר היא דרך חיים. לא ספרינט קצר ואפילו לא מרתון אלא דרך שלעולם צריך לתת לה תשומת לב…להתבונן…לשאול…לברר…ולדייק אותה…

יסוד נוסף וחשוב שאליו אנחנו מתייחסים בהתמודדות עם המחלה והדרכים לשינוי ולריפוי היא היות האדם קומה שלמה. גוף נפש ונשמה שכולם חוברים לקומה אחת משפיעים ומושפעים אחד על השני וצריכים לקבל את תשומת הלב והמזון הבריא בהתאם.

ברובד הפיסי –      המלצות תזונה המותאמות אישית בהתאם לצרכי המטופל והדרכה בנושא פעילות גופנית.

ברובד הרגשי –     טיפולים של דמיון מודרך, דמיון נובע, ועבודת המידות.

ברובד המנטלי –     התבוננות, שינוי הרגלים ותפיסות עולם.

ברובד הרוחני –      תפילה, אמונה ובטחון.

ואחרון  שהוא ראשון  – הקב”ה. חשוב לנו לזכור ולהזכיר שבסופו של יום ישנו רק רופא אחד שמחייה ממית ומקיים ולא פעם נסתרות הן דרכיו מעינינו וידינו קצרה מלהושיע. אך עם זאת עובדה זו לא באה להרפות את ידינו אלא להיפך. כמיטב הבנתנו אנחנו מחוייבים לעשות את תפקידנו על הצד הטוב ביותר ולהשתמש בחוכמה בעצות ובכלים שלרשותינו לחיות את חיינו בצורה ובדרך הבריאה השמחה והמאוזנת ביותר.

.