הטיפול

0

.מהו המרחב לשינוי וריפוי? 

במסגרת עיסוקיי אני מטפלת בשיטת הבריאות הטבעית שלמדתי אצל הרב יובל הכהן אשרוב במכללת אילמה, ובשיטת הישם אותה למדתי אצל הרב אלון וינג’זין. שיטת הטיפול בה אני משתמשת משלבת בין השניים. האדם הוא יצור מדהים ומורכב, הכולל רבדים שונים -רובד פיסי, רגשי-נפשי, מנטלי ועוד. הנחת היסוד שלנו היא שמחלה אינה מקרה. כל מחלה היא איתות הבא מן הגוף שמטרתו לגרום לנו לעצור ולהתבונן – האם והיכן סטינו מן הדרך הנכונה לנו ומה עלינו לעשות כדי לחזור אליה. לעתים השינוי הנצרך הוא פעוט, שלא מצריך מאמץ מיוחד ולעתים הוא כולל וחל על כל רבדי החיים. במובן מסוים ניתן לראות את המחלה כמתנה שמקבל האדם, שהרי אם היא לא היתה מידפקת על דלתות חייו יתכן והוא לא היה מתעורר לשינוי.

ומהו השינוי לו נזקק האדם בכדי לשוב אל קו הבריאות? כיצד ידע אדם היכן סטה מדרכו, ובאילו תחומים עליו לבצע תמורות ושינויים?

בשגרת החיים התובענית והשוחקת כמעט בלתי אפשרי להתבונן בכנות על חיינו, ועוד יותר קשה לחולל בתוכה ובמהלכה שינוי וריפוי יסודי ומהותי. ניתוק זמני מהשגרה ויציאה אל המרחב – הפיסי והנפשי – מהווים קרקע פוריה להתבוננות כנה, מעמיקה ונטולת הסחות דעת שמאפשרת לעבור תהליך של שינוי אמיתי. בעלי, דורון, התמודד לפני כעשור עם מחלת הסרטן. אחרי תגובת הפחד וההלם הראשוני הוא שאל את עצמו איך ומה הוא צריך לעשות כדי להחלים ולתעל את הסיפור לטובתו. בשלב הראשון הוא החליט שלא להתנתח, ארז את חפציו ונסע לקוסטה ריקה הרחוקה שם התארח אצל טיוהר בקומונה בפאצ’ה מאמה. הנסיעה למקום מרוחק איפשרה לו התבוננות כנה ונטולת השפעות חיצוניות. הוא התחיל לטפל בעצמו בכל הרבדים: פיסי, נפשי, מנטלי ורוחני, ובכל הדרכים: אלטרנטיביות וקונבנציונאליות כאחד, במסע שהוא מכנה “מחנה האימונים של חייו”.

וכך, עלה בדעתנו הצורך בהיולי – מרחב לשינוי וריפוי. בביתנו שבמושב אמירים הטובל בנוף הגלילי הקסום הקמנו מתחם שיאפשר לכל אדם שבוחר לבוא ולחסות בצל קורתנו לקבל ליווי, אימון, הדרכה ולרכוש עצות וכלים לחיים בכדי לעבור תהליך שינוי וריפוי שמטרתו להוביל לחיים בריאים שמחים ומאוזנים יותר.

הדרך לריפוי 

כאמור, מחלה היא לא מקרה. כל מצב חולי נובע מהפרת חוק מחוקי הטבע. משהופרו חוקי הטבע משתבשת זרימת כח החיים ואז מתחילים להופיע תסמינים אותם אנו מזהים כמחלות. בכדי לאפשר לכח החיים לשוב ולזרום בנו ולהשיבנו לקו הבריאות עלינו לאתר את החסימות ששיבשו את זרימתו להסירן. הרמב”ם נותן הסבר ממצה על מהי בריאות: ראשי תיבות של “בולם רוגזו ימתן אוכלו ויגביר תנועתו”. כלומר, הבריאות מונחת על שלושה יסודות:

בולם רוגזו – שהוא המימד הרגשי – נפשי שלנו, ולא מדובר פה רק בלא להתרגז, אלא כל אחד והרובד הלא מאוזן שלו. אצל אחד זה הכעס, אחר לוקה בדאגנות יתר, יש את זה שמפחד, ואחר יכול להיות בעצבות. כל הרגשות הלא מאוזנים יובילו בסופו של דבר לחוסר איזון פיסיולוגי שיתבטא בסימפטומים של חולי.

ימתן אוכלו –  הוא היסוד השני העוסק בכל מה שאנו מזינים את עצמנו. במימד הפיסי מדובר על המזון אותו אנו אוכלים, שעלול להיות מקור לחולי או להפך, משאב המסייע לגוף להחלמה. בנוסף יש לתת את הדעת על האוויר שאנו נושמים, המים שאנו שותים, הקרמים אותם אנו מורחים ונספגים דרך העור לתוך גופנו, הצבעים איתם אנו מתעטרים – איפור או צבע לשיער, כל אלה ועוד עשויים להיות משתנה משמעותי במשוואת הבריאות שלנו.  במובן מסוים אפשר גם להכניס למשוואה הזו את כל מה שאנו מזינים בו את עצמנו: מה אנו שומעים, מה רואים, עם מה באים במגע.  כך למשל, אדם עם נטיה לחרדה מוטב שלא יתעדכן מידי חצי שעה בחדשות. אדם שהוא נוח לכעוס מוטב שלא יקרא עיתונים. כל מה שמעלה את רמות הסטרס הוא גורם מיותר בחיינו, ולאורך זמן עלול להוות גורם מחלה.

ויגביר תנועתו – הוא היסוד השלישי. ברובד הפיסי מדובר בפעילות גופנית, כאשר מומלץ לשלב בין תנועה ממריצה כמו הליכה לבין תנועה ששומרת על גמישות  כמו מתיחות או יוגה.  אלא, שגם כאן, בהיותנו יצור שמורכב לא רק מגוף, הרי שיש לשים לבנו שתהיה בנו גם תנועה נפשית. לא להיתקע. לאפשר זרימה, שהיא היא היסוד לשימור החיים.

אדם שיגיע אלינו יקבל ליווי והדרכה כיצד לקחת אחריות על מצבו ולחולל את השינוי הנדרש לו לחיות חיים בריאים ומאוזנים יותר.