האיזון והדיוק ומקומם בשמירה על בריאותנו

0
איזון

איזון – מגזין פנימה

 

שני ברנשים חסרי מזל נתפסו ע”י חיילי המלך והואשמו בגניבה על לא עוול בכפם. המלך הזועם ציווה להורגם והם התחננו על חייהם בטענה כי הם חפים מפשע. המלך, שקורטוב של חמלה זרם בעורקיו, ניאות לתת להם הזדמנות והציב בפניהם אתגר: “עליכם להלך על חבל דק המתוח בין שניגדותיו של מצוק. אם תצליחו להגיע בבטחה לצדו השני של המצוק – תשוחררו לחופשי”.

לאחר שהראשון מביניהם צלח את המשימה ונחת על קרקע בטוחה בעברו השני של המצוק צעק לעברו חברו: איך עשית זאת? תן לי עצה מה עלי לעשות בכדי להצליח?” “פשוט”, ענה חברו, “בכל פעם שאתה רואה שנטית לכיוון אחד מיד תטה את גופך לכיוון השני, כך תוכל לשמור על איזון ולא ליפול”.

הנמשל של סיפור זה הוא צליחתנו את החיים הללו, מבלי ליפול. הסוד הוא מלאכת האיזון. כל הפרה של איזון מלווה במחיר כלשהו: מחלה, פציעה, יציאה מהכלים. ובמקרה הגרוע –נפילה מהחבל לתהום הפעורה מתחתיו.

כך הדבר בכל רובד של חיינו, ובפרט ברובד של האכילה. איזון ודיוק בכל הקשור באכילה יבטיח לנו שמירה על בריאותנו. חריגה –בין אם בחוסר ובין אם בהפרזה- תוביל לחוסר איזון שיוביל לבעיה בריאותית: אם נחסיר דבר מה מהתפריט, בשלב הראשון גופנו החכם ישתמש במאגרים שהואשומר לעתות מצוקה. לאחר שאלה ידלדלו נתחיל לראות סימפטומים המעידים על רצונו של הגוף לחזור לאיזון. דוגמא פשוטה לכך היא משק הסידן בגופנו.

הסידן נחוץ לגופנו בהיותו מרכיב חשוב באיתות בין-תאי, משתתף בפעולת השרירים ולוקח חלק בבניית השלד, פעולת השרירים וקרישת הדם. מחסור בסידן עלול להגרם ממספר סיבות: צריכת מזונות חומציים, צריכת חלב פרה, חוסר בויטמין D, מיעוט פעילות גופנית, השמנת יתר, שימוש בתרופות, עישון וסמים, או תזונה הלוקה בחסרונו.

מכיוון שהגוף זקוק לסידן לביצוע פעולות שונות הרי שבמקרים שנוצר חסר הוא ישאף לאזן זאת. אחת הדרכים שלו לעשות זאת הוא לקחת סידן ממאגר הסידן הגדול ביותר בגוף – העצמות. התוצאה היא שמחד מאזן הסידן בגוף חוזר למידתו המדויקת, אלא שזה במחיר של מחסור בסידן בעצמותאו כפי שנשים רבות מכירות בתופעת האוסטאופורוזיס. נהוג לכנות תופעה זו בשם בריחת סידן, כשלמעשה הסידן אינו בורח לשום מקום, הוא נלקח על מנת להחזיר את הגוף לאיזון. במחיר של עצמות שבירות…

כך הדבר גם בהפרזה. אם נאכל יתר על המידה, הגוף יתאמץ להפריש זאת החוצה. אלא, שלא תמיד הוא עומד בקצב ההפרזות שלנו, ואז מתחילות בעיות. רוב הפתולוגיות היום הן במהותן פתולוגיות של עודף: יתר לחץ דם, עודף כולסטרול, רמות גבוהות של סוכר. אפילו סרטן –במהותו מעידעל עודף – חלוקת יתר של התא.

הסוד כאמור הוא איזון: לא להחסיר ולא להפריז.

המידה המדויקת של אדם היא מידתו הוא. כמובן שיש מינימום שהגוף צריך בכדי לתפקד, אבל הגבולות המדויקים הם אישיים, ועלינו להיות כנים ומודעים למה שאנחנו מכניסים לגופנו ולמה שאנחנו מחסירים ממנו.

שנזכה לדייק…

פורסם ע”י טליה שפר במגזין פנימה