אכילת פירות – מה בריא לאכול

0

אכילת פירות
“וַיִּקַּח ה’ אֱלֹקִים, אֶת הָאָדָם. וַיַּנִּחֵהוּ בְגַן-עֵדֶן לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ. וַיְצַו ה’ אֱלֹקִים עַל-הָאָדָם לֵאמרֹ. מִכּלֹ עֵץ הַגָּן,אָכלֹ תּאֹכֵל.” (בראשית ב, טו-טז)

נראה שאכילת פירות האילן יכולה ללמדנו קמעה על החיים בגן עדן. הפרי בניגוד לשאר מוצרי המזון שאנו צורכים אינו זקוק לשום תהליך בטרם נאכל ממנו. אין צורך לבשל אותו, לטחון אותו, או לשחוט אותו. הוא מוגש לנו במלוא הדרו ושלל יתרונותיו התזונתיים – רק לקטוף ולאכול.

האילן הם המזון הטוב ביותר לאדם. מעבר לעובדה שהם יפים למראה ומצטיינים בטעם נהדר הם גם משופעים ביתרונות תזונתיים – הפירות עשירים בויטמינים ומינרלים, ובמחקר שנעשה לאחרונה נמצא כי הם עשירים בביופלבנואידים שבנוסף להיותם נוגדי חמצון הם מסייעים למחלות כלי דם, תורמים לפעילות

אנטי-אלרגית ואנטי-דלקתי, עוזרים למנוע סיבוכי מחלת הסוכרת ותורמים לפעילות מערכת החיסון ולפעילות אנטי-סרטנית.

ואם לא די בזה – הפירות מהווים את האנרגיה הכי זמינה לגוף וכמעט שאינם מצריכים אנרגיה עיכולית.
הסוכר שבפרי הוא ברובו פרוקטוז (דו סוכר) ומיעוטו גלוקוז (חד סוכר) והפרי אינו מכיל עמילן שהוא פחמימה מורכבת הדורשת ריכוך ע”י בישול ומצריכה פעולת עיכול מורכבת יותר.

איך לאכול פירות

כדי להפיק את מלוא התועלת מהפירות רצוי לנהוג בהתאם לכללים הבאים:

לאכול פירות על קיבה ריקה – עיכול הפירות מתבצע במעי הדק. תפקיד הקיבה בנוגע לפירות הוא בעיקר מכני – גריסה והעברה הלאה. כשהקיבה ריקה הפרי שנאכל נמצא בה לכל היותר 20 דקות וממשיך את דרכו במערכת העיכול. אולם, אם הקיבה מלאה בעמילנים, חלבונים ושומנים הפרי שלנו לא יכול להמשיך הלאה.
במקרה כזה הוא מתחיל לתסוס ולהתעפש ואז – לא רק שהפסדנו את כל הערכים הנפלאים שיכולנו לקבל ממנו, הוא גם הופך לפסולת, וגורם ברוב המקרים לתופעות כמו גזים, צרבות ונפיחות בבטן. זו הסיבה אגב, שהרבה שיטות תזונה ממליצות שארוחת הבוקר תהיה מורכבת מפירות.

לאכול רק פירות בשלים – פרי שאינו בשל מכיל חומצות בריכוז גבוה שעלולות לגרום לשלל נזקים כמו
פצעים ברירית הפה, נזק לשיניים, כאבי בטן ודלקת במעיים.
ישנם פירות כמו בננה, אבוקדו, מנגו – אשר לאחר הקטיף ממשיכה פעולת ההבשלה שלהם אבל זה בתנאי שהם לא הוכנסו לקירור.

לאכול את הפרי שלם ולא לשתות מיץ פירות – הפירות עשירים מאד בויטמינים שרובם נהרסים די מהר כתוצאה ממגע עם אור, אויר או מתכות. אם קנינו מיץ שעומד בבקבוק על המדף בחנות הרי שהויטמינים שבו מזמן נהרסו, וברוב המקרים הוא מכיל חומרים משמרים שמזיקים לבריאות.

לסיום יש לנו ארץ מבורכת בשפע של פירות וזה לא מובן מאליו. צריך לזכור להודות על זה. שיהיה חג שמח ובריא.

מאמר זה פורסם ע”י טליה במגזין פנימה